Kategoriler
Gündem

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Çoğu kez ikinci veya üçüncü bir dil edinmeyi ,öğrenmeyi ve akıcı bir şekilde konuşmayı çok isteriz. Fakat bu konuda oldukça zorlanırız. Özellikle on sekiz ve yirmili yaşlardan sonra öğrenilmesi gittikçe zorlaşan yabancı dili öğrenmek zor olsa da imkansız değildir . Gerekli gayret ve çaba gösterildikten sonra çok iyi öğrenilebilir hatta kendi diliniz gibi akıcı konuşabilirsiniz. Mesela siz 23 yaşındasınız ve İngilizce öğrenmek istiyorsunuz fakat geçmişte bu dili hiç görmediniz ve nasıl ve nerden başlayacağınız hakkında bir fikriniz yok bu durumda herhangi bir yabancı dil kursuna gidebilir ve oradan zamanla geliştirebilirsiniz ama imkanınız veya kurslara gitmeye vaktiniz yok ise evde de çalışarak öğrenebilirsiniz. Peki evde nasıl öğrenebilirim? Sorusunun cevabı aslında çok basit ve çok farklı cevapları vardır çünkü kesin olarak şunları yaparsanız yabancı diliniz gelişir diyemeyiz ama genel hatlarıyla en çok işe yarayan yöntemleri söyleyebiliriz ;

SÖZLÜK :

Sözlük sizin için yabancı dilinizin temelini atmaya yardımcı olan araçtır. Çünkü kelime hazineniz olmadan , gördüğünüz yabancı kelimelerin anlamını bilmeden grammer veya cümle kurmada her seferinde başarısız olursunuz. Sözlük sizin yanınızda bulundukça gördüğünüz ve bilmediğiniz kelimenin anlamına bakabilir ve akılda kalmasını sağlayabilirsiniz.

HİKAYE OKUMAK :

Öğrenmek istediğiniz dilin küçük hikayelerini okumak hem sizin çeviri yapma becerinizi hem de okurken o kelimeler zihninizden geçtiği için akıldan cümle kurmayı hızlandırabilirsiniz .Oldukça etkili bir yöntem olan hikaye okumayı eğer sesli bir şekilde yaparsanız diksiyonunuzun ve daha akıcı konuşmanızı geliştirebilir.

FİLM &DİZİ İZLEMEK :

Yabancı dilinizi geliştiren bir diğer etken ise dizi ve film izlemektir. Geliştirmek istediğiniz dildeki filmi veya diziyi  ilk olarak altyazılı bir şekilde sürekli izlerseniz sizde bu dile artık alışmış olur ve geliştiğini hissedersiniz yabancı diliniz zamanla çok geliştikçe altyazıyı da bırakacak ve çoğu kısmını anlayarak izleyeceksiniz.

ŞARKI DİNLEMEK :

Çok etkili olmasa da aslında dinlediğimiz yabancı şarkılar da yabancı dilimize etki göstermekte özellikle anlamını merak edip sözlerini araştırırsak o şarkının sözlerini kavramış olacak ve az da olsa yabancı dilimize katkı sağlayacaktır.

RADYO DİNLEMEK :

Bu yöntem şarkı dinlemekten daha etkilidir radyo programlarında bildiğiniz gibi sohbet programları yer almakta ve gayet normal günlük konuşma dili ile konuşmaktadırlar .Siz radyo dinleyerek o dile kulak aşinalığı olmuş olursunuz

ARKADAŞ :

Bulunduğumuz çağ olan teknoloji çağımız iyi yönetirsek her şeyi yapabilme imkanına da sahip olmuş oluruz. Yabancı dilimizi geliştirmek için internetten yabancı bir arkadaşla tanışıp onunla pratikler yapıp kendinizi oldukça geliştirebilirsiniz.

YURT DIŞI :

En etkili yöntem budur çünkü yabancı dili akıcı bir şekilde konuşmak için  mutlaka o ortamda uzun bir süre kalmalıyız. Biz ne kadar çok kalırsak o dili o kadar çok çabuk kavrarız ve akıcı konuşmaya başlarız gerçekten etkili olan bu yöntemi herkes biliyordur siz gittiğiniz ülkede ne kadar çok aktif olursanız o ülkenin dilini de o kadar çabuk ve iyi öğrenirsiniz.

Bunlar yabancı dil için yapabileceğiniz şeylerden bir kaçı eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız emek gösterdikçe sizdeki değişimi de gözlemleyecek ve daha çok öğrenmek isteyeceksiniz . Bildiğiniz üzere yaşımız ilerledikçe öğrenmekte zorlanırız bu yüzden bu konuda erken davran kaç yaşında olursanız olun sizin için iyi olacaktır . Pes etmeden sabırlı olarak emek verirseniz bu dili ana diliniz olarak konuşacaksınız ve siz de çok şaşıracaksınız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir