Kategoriler
Gündem

Soba Zehirlenmesi Nedir? Neden Olur?

Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte özellikle doğal gaz hattı bulunmayan kırsal kesimlerde halen kullanılmakta olan sobalar, bazen dikkatsiz veya bilinçsiz kullanımından dolayı birçok ailenin ölümüne sebebiyet veriyor.

Halk arasında soba zehirlenmesi olan karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi ; doğal gaz , kömür , gaz yağı ,odun vb. gibi içerisinde karbon (C) bulunan maddeler yanma veya tam yanmama gibi durumlarda zehirli olan karbonmonoksit gazını yaymaktadırlar. Normalde vücudumuzun akciğerlerinde oksijen hemoglobine bağlanarak taşınmak durumunda. Ancak karbonun yanması durumunda ortaya çıkan karbonmonoksit gazını soluduğumuz zaman akciğerlerimizde hemoglobine oksijenin bağlanması yerine bu zehirli olan karbonmonoksit gazı bağlanır insanları zehirleyen bu gaz insanları ölüme sürükler. Genellikle biz karbonmonoksit zehirlenmesini kış aylarında evlerde ısınmak için sobalara konulan kömürün iyi yanmaması sonucunda sobadan çıkan zehirli gazın  sobanın yanında bulunan kişilerin zehirlenmesi haberini duyarak öğreniriz. Zehirlenme belirtilerini yavaş yavaş göstermekle birlikte ilk etapta hafif zehirlenme olarak zehirlenme belirtileri : yorgunluk , baş ağrısı ,karın ağrısı ,mide bulantısı , baş dönmesi ,, nefes darlığı gibi semptomlar görülmektedir. İkinci etapta ciddi düzeyde zehirlenme olur ve zehirlenme belirtileri : sersemlik , kusma , bilinç kaybı , kas koordinasyonunun bozulması bu belirtilerin sonunda ölümle sonuçlanma oranı oldukça yüksektir ve mutlaka ilk yardım yapılmalıdır.  Eğer sobalı evde kalıyorsanız bu semptomları hissettiğiniz an camlar açılmalı odadan uzaklaşmalı  ve her ihtimale karşı ilk yardım servisini aramalısınız . Soba zehirlenmesini önlemek için soba kurulumunu dikkatli yapmalı soba borularını sobaya tam yerleştirilmeli , sobalarda eklem görevi gören dirsekleri kullanmayı tercih etmemeliyiz . Sobayı kurduktan sonra gaz çıkışının olmadığından emin olmalı sobanın kurulduğu havayı sürekli havalandırmalıyız .

Genellikle ölümle sonuçlanan  soba zehirlenmesine karşı gerekli tedbirler alınmalı ve bu konuda hem kendimiz bilinçli olmalıyız hem de çevremizdeki insanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir