Kategoriler
Gündem Sağlık

Neden Normal Doğum ?

Normal doğum kadınların bildiği üzere geçmişten günümüze kadar gelmiş biyolojik olarak en sağlıklı olan doğumdur. Sezeryan doğum ise bebeğin cerrahi operasyonla anne karnından bebeğin alınmasıdır. Günümüzde kadınlar normal ve sezeryan doğumu isteğe bağlı bir tercih haline getirmiş olsalar da bu doğru bir tutum değildir .Sezeryan doğum kadınlar için bir tercih değil risk oluşturan belirli kriterler varsa ve normal doğumla anne ve bebek sağlığı tehlikedeyse sezeryan doğuma başvurulabilir. Bu durumlar başlıca  :

Bebeğin normal kilodan fazla kiloya sahip olması ,anne adayımızın pelvisinin dar olması, rahim ameliyatı geçirmiş olması , herhangi bir tümöre sahip olması, bebeğin makat gelmesi , plasentanın  erken ayrılması, annenin kalp rahatsızlığı veya kan yoluyla bulaşan bir hastalığa sahip olması gibi durumlarda sezeryan doğum uygun görülmekte ve normal doğumun oluşturabileceği riskleri ortadan kaldırmış oluyoruz.

Normal doğum ve sezeryan doğumu kıyaslayacak olursak eğer sezeryan doğum sonrası cerrahi bir operasyon olacağı için dikişler ve kanamalar mevcut olacaktır. Sağlıklı ve en doğalı olarak gördüğümüz normal doğum sonrası ise sezeryan gibi olmayıp bir çok faydası da bulunmaktadır.

Normal doğumda dikiş olmamakla birlikte dikişin gerektiği tek durum olan  epizyotomi gerektiğinde perinede kesim işlemi sonucunda ufak bir dikiş bulunur. Normal doğum sonrasında anne vücudu yenilenir. Perinedeki dikiş ufak olduğu için hiç bir iltihaplanma riski olmaz kanama oldukça düşüktür. Sezeryan doğumda ameliyat sonrası süreç uzun olmakla beraber kadının kendisini toparlaması da uzun bir süreç ve titiz bir bakım ister . Unutmayalım ki doğum bir hastalık değil iki sağlıklı birey arasında geçen biyolojik olaydır . Ve bu biyolojik süreci en iyi ve en sağlıklı bir şekilde yönetmek için doğum hakkında gerekli bütün bilgiye sahip olmak gerekir.

Eğer sizin de bu yazılanlara eklemek istedikleriniz varsa aşağıda yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir