Kategoriler
Gündem

Kitap Okumak Neden Önemlidir ?

Kitap okumayı eğitim hayatımız boyunca bize önerdiler . Peki gerçekten faydası var mıydı , neden ısrarla kitap okumamızı söylediler?                                                                                                                                                   

1.OKUMA HIZINIZI ARTTIRIR : Öncelikle kitap okumak , sizin okuma hızınızı arttırır siz ne kadar çok okursanız gözleriniz yazılara o kadar aşina olacak ve gözleriniz siz hareket ettirmeden otomatik bir şekilde sayfalarda gezinecek ve çabucak o sayfayı bitireceksiniz.       

2.ANLAMA GÜCÜNÜZÜ ARTTIRIR: Kitaplar genelde bir plan , kurgu , ve düşünce üzerine yazılmış olup bazı kitaplar hemen anlaşılırken bazıları bizi zorlayacak nitelikte olmaktadırlar. Biz kademeli olarak en basitten karmaşığa doğru kitap okursak anlama gücümüz de kademeli olarak artış gösterecektir.

3.YAZMA BECERİNİZİ GELİŞTİRİR: Hepimiz ilk hikayeden romanlara geçişimizde bu kitapları nasıl yazıyorlar diye düşünmüşüzdür ve  hayranlıkla kitapları okumuşuzdur. Unutmayalım ki o  romanları yazan yazarlar kitap okuyarak büyüdüler. Kitap okuyarak edebi metinlere aşinalığımız artar ve günlük konuşma dilinin dışına çıkıp edebi metin gücümüz zamanla gelişir. Biz de yavaş yavaş metinler yazmaya başlayabiliriz.

4. UYKU PROBLEMİNE BİREBİR: Hep görmüşüzdür küçük çocuklara ve yaşlılara uyumadan önce ebeveynleri veya çocuklarının onlara kitap okuduklarını. Hikayeyi dinlerken uzun bir esneme hem okuyan hem de dinleyen kişide görülür. Kitap okumak uykumuzu getirir ve uykunuz gelmiyorsa kitap okuyarak on dakika içinde derin bir uykuya dalarsınız.

5.HAYAL GÜCÜNÜZÜ GELİŞTİRİR: Her kitap farklı bir yaşam içermektedir o kitapları okudukça kendimizi farklı diyarlarda buluruz ve gerçekten sanki o bütün olayları biz yaşamışız gibi etkisi uzun bir süre üzerimizde kalır. Kitaplar bu sayede hayal gücümüzü geliştirirler ve sıradan olan hayatımızı bazen bir dedektif bazen de bir maceracı olarak renklendirir.

Kitapları bize önermekte haklılar daha saymakla bitmeyecek bir sürü faydası var. Kitaplar bize gerçek bir dost olup hayatımızı canlandırarak bize farklı bir bakış açısı oluşturacaklardır . Bu yüzden yaşımız kaç olursa olsun kitapları  yanımızdan ayırmamalıyız.

“Kitap Okumak Neden Önemlidir ?” için bir yanıt

Süslü kelimelerle ağdalı anlatım yapmadan yalın bir üslûpla kaleme aldığınız bu yazıyı sıkılmadan okudum. Kitap okumanın önemini bizzat gösterdiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir