Kategoriler
Gündem Sağlık

Hamilelikteki Fiziksel Değişimler

 Hepimizin bildiği gibi hamilelik zorlu ve bakım isteyen bir süreçtir. Bu süreçte anne adaylarımızın hem psikolojik hem de fiziksel bir çok değişim yaşarlar. Bu yüzden yakınları tarafından sıkı bir desteğe ihtiyaç duyarlar.

Hamilelik sürecinde vücutta bir çok değişim meydana gelir . En çabuk gözlenen bu değişimlerden bir tanesi genelde gümüş-beyaz tonlarında olan linea negra olarak adlandırdığımız çizgidir . Anne adaylarımızın kimi zaman bu çizgi görünümü hoşlarına gitmese de bu çizgi zamanla kaybolmaktadır. Sadece karındaki linea negra çizgisi değil ,deri pigmentleri de bize bir çok şey anlatır. Hamile kadınların yüz karın ve vücutlarındaki birkaç bölgede daha gözlenen derideki kahverengiye dönen renk değişimi oldukça dikkat çekmektedir. Bazı zamanlarda bu hoşa gitmeyen bir durum olsa da hamilelik süreci sona erdiğinde vücut tekrar yenilenmeye başlayacak bu mucizevi olaya tanıklık ettikçe çok mutlu olacaksınız . Sadece görünüşte değil  aynı zamanda mide bulantısı, baş ağrısı ,bel ağrısı , kramplar idrara sık çıkma yorgunluk gibi belirtiler de hamileliğin ilk aylarında oldukça sık karşılaşan bir durumdur .

Hamilelik sürecinde ağrıları hafifletmek ve daha sağlıklı bir vücut için hamilelere özel spor egzersizlerini yapmaları gerekmektedir . Bu egzersizler onları hem doğuma daha rahat hazırlayacak hem de daha güçlü ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olacaklardır.  Bunun için hamile yakınlarımıza her konuda destek olmalı onları bu en zor ve en güzel süreçte yalnız bırakmamalıyız.

Eğer sizin de bu yazılanlara eklemek istedikleriniz varsa aşağıda yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir