Kategoriler
Gündem Sağlık

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik başladıktan iki üç hafta sonra kadınlar (bazı kadınlarda daha uzun bir süre sonra) birtakım belirtiler göstermeye başlar. Bunlardan en belirgin ve kesin de olmayan bir detay adet gecikmesidir .

Hamilelikle beraber kadınlarda bir takım hormonlar üretilmeye başlar, bunlar hamilelik ve doğum sürecini yöneten hormonlardır. İdrarla yapılan hamilelik testi HCG hormonunun varlığıyla tespit edilir ve adet gecikmesinden yaklaşık sekiz gün sonra bu test yapılır .Adet gecikmesi sizlerin hamile olduğunuzu kesin olarak göstermez bu gecikme stres kilo kaybı gibi fizyolojik nedenlerden olabileceği gibi aynı zamanda bir hamilelik belirtisidir. İlk haftalarda kanama olması da hamilelik belirtisi olabilir. Bu kanamanın rengi pembe kırmızı veya kahverengi olmaktadır. Hamilelik belirtilerinden bir diğeri de vajinal akıntı olmasıdır. Eğer böyle bir akıntı yaşıyor ve diğer belirtileri de gösteriyorsanız test yaptırmanızda fayda vardır. Ayrıca hamileyseniz eğer 3-6. Aylarda kusma yaşayabilirsiniz bu kusma her kadında olmamakla beraber belirtiyi gösteren zaman konusunda da farklılıklar olabiliyor. Hamilelik döneminde görünen semptomlardan bir tanesi idrara sık çıkmadır. Kadınlar sık sık idrara çıkarlar bu dönemde. Hamileliğin ilk aylarında kan hacminin yeterince doldurulmaması ilerleyen aylarda ise rahmin genişlemesiyle birlikte kan damarlarına basınç yapılmasıyla baş dönmesi semptomları meydana gelmektedir . Baş dönmesi fizyolojik olarak gözlenebileceği gibi sıcaklık gibi çevresel ve psikolojik olarak da  gerçekleşebilir . Göğüslerin hassasiyetleşmesi gerginlik hissedilmesi ve göğüslerde oluşan ağrılar da hamilelikle beraber gerçekleşen bulgulardır. Hamilelik süreci kilolar nedeniyle sırt ,bel, göğüs kafesi gibi vücudun çeşitli yerlerinde  ağrıları oluşur. Hamilelikte kadınların koku hassasiyetinde oldukça artış gözlenir . Hamilelikte progesteron hormonunun etkisiyle  , lifi gıdaların ve suyun az tüketilmesi, egzersiz yapılmaması kabızlığa yol açar. Hamilelikte vücut sıcaklığında artış gözlenirken canınızın bir şeyler çekme durumu (aşerme) ya da bazı yiyecekleri hiç istememe gibi durumlar gözlenir. Ayrıca herkeste görülmeyen ama yine de hamilelik belirtileri sayabileceğimiz ; mide ekşimesi , kızarıklık ve akne , kulak çınlaması gibi durumlar da gözlenebilir. Siz de bu belirtilerin çoğunu gösteriyor olanız bile kesinlikle hamilesiniz diyemeyiz bu belirtileri gördüğünüz taktirde bir jinekolog yardımıyla hamilelik testini yaptırmalısınız hamilelik testi yaptırmadan önce kendinizi bu psikolojiye hazırlamalısınız unutmayın ki psikolojiniz hamilelik sürecinizi çok etkiler. Bu süreçte hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için kendinize dikkat etmeli eşiniz veya yakınlarınızın size yardım etmesi gerekmektedir hamilelik tek başına atlatacak bir durum değildir. Bu zorlu süreçte bol sıvı tüketmeli hamileler için olan egzersizler yapılmalı , bol bol kalsiyum, protein, lifli gıdalar , folik asit içeren meyveler ,vitamin ve kalsiyum deposu olan meyve veya sebzeler gibi sağlıklı gıdalar tüketmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça faydalıdır .

Sigara, alkol , kafein, abur cubur ve fazla yağ içeren yiyeceklerden   uzak durulmalıdır bu zararlı gıdaları tüketmek bebeğinizin sağlığı için oldukça zararlıdır. Aldığınız ilaçlar da bu dönemde çok önemli bir yere sahiptir.  Aldığınız ilaçları sadece doktorunuz kontrolü altında almanız gerekmektedir .Mide bulantı giderici haplardan uzak durmalısınız çünkü o haplar çocuğunuz dolaşım , iskelet ve sindirim sistemlerinde sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyesi dışında ağrı kesici bile almamanız gerekir. Bu zorlu ve güzel süreci en iyi şekilde atlatmak için hem kendi sağlığımız hem de ruhsal sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz.

HAMİLELİKTE EN ÇOK HANGİ BELİRTİLER GÖZLENİR ?

Hamile olan kadınlarda genel olarak şüphe uyandıran ve en belirgin olanı adet gecikmesidir. Bunun yanı sıra mide bulantısı ,kusma , baş dönmesi , göğüs ağrıları , halsizlik , vajinal akıntı , kanama, sık sık idrara çıkma , koku hassasiyetinin artması gibi belirtiler hamileliğin ilk aylarında ve diğer aylarında gözlenebilir.

HAMİLELİKTE KARIN ÇİZGİSİ ( LİNEA NİGRA ) NEDİR ? NEDEN OLUŞUR ?

Anne adaylarının hamilelik süreci ilerledikçe özellikle 4. Aydan sonra karında belirgin şekilde görünmeye başlar. Hormonların artışı ve değişimi nedeniyle oluşan hamilelik çizgisi ( linea nigra )karnın bazen üst bazen alt kısmında bazense hem alt hem üst bölümünde görülen genellikle koyu nadiren açık renktedir. Koyu olan çizgi Linea Nigra olarak adlandırılıp açık renkte olan çizgimiz ise Linea Alba’dır. Bu çizgiler bazen endişe uyandırsa da sağlık açısından hiçbir problem olmamakta ve doğum sonrası bu çizgi yavaş yavaş kaybolmaktadır.

HAMİLELİKTE KORUNMA  YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

Oldukça zor ve özen gösterilmesi gereken bir süreç olan hamilelik süreci bazı kadınların istemediği , yeterli çocuğa sahip olduğunu düşündüğü veya kendini hazır hissetmediği zamanlarda hamile kalmayı engellemek isterler. Bunun için bir çok yöntem olup bunların etki etme oranları da birbirlerine göre farklılık gösterir .Hamile kalmayı engellemek için yapılan durumlardan bazıları : spiral taktırma, kondom (prezervatif) ,diyafram ,doğum kontrol hapları ,mini haplar ,ertesi gün hapları , doğum kontrol iğneleri… gibi daha bir çok doğum kontrol olanakları bulunmaktadır.

HAMİLELİKTE HANGİ EGZERSİZ HAREKETLERİ YAPILMALIDIR ?

Hamilelik sürecinde hareket etmede zorlanıp yavaşlayacağımız için bir takım egzersizler yapmamız gerekmektedir .Hem kendi sağlığımız hem de bebeğimizin sağlığı için hamilelik sürecinde egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Yapacağımız egzersiz hareketler ağır olmamalı ve genellikle oturarak yapılabilen hafif egzersizler olmalıdır. Bunlar ; yürüyüş , yavaşça oturup kalkma hareketleri ,sırt ve omuz hareketleri , nefes egzersizleri gibi ağır olmayan bir çok hareket hamilelik sürecinde yapılabilir.

HAMİLELİKTE PERİNE HİJYENİ NASIL YAPILIR ?

Bakım, temizlik ve hijyen bakımından en önemli bölge olan özel bölge bakım olmadığı zaman bir çok enfeksiyon ve hastalık riski taşımaktadır. Bunun için özel bölgeyi temizlerken çok özen göstermeliyiz. Özellikle hamile kadınlarda çok önemli bir yere sahip olan perine hijyen ve temizliği çok titiz ve özenle yapılmalıdır .Özel bölge yıkanırken önden arkaya doğru olmalı ve yıkarken kimyasal ürün kullanılmamalıdır. Doğum öncesi tüy temizliği de yapılırken çok dikkat edilmeli kimyasal içeren tüy dökücü kremler gibi ürünlerden uzak durulmalıdır.

HAMİLELİKTE DÜŞÜK (ABORTUS) NEDİR NEDEN OLUR ?

Özellikle gebeliğin 3-5. Hafta öncesinde fertilize olmuş ovumun ya da embriyonun endometriyumdan atılmasıyla bebeğin anne karnında yaşamını kaybetmesine düşük (abortus ) denir. Düşük genel olarak bebek 500 gram olmadan önce olmakla beraber daha sonra da olabilir fakat ona ‘’geç düşük ‘’ denir. Genelde bebekler anne karnında kalıtsal veya çevresel nedenlerden dolayı ilk aylarda düşük yaşamaktadırlar. Yaşı ilerleyen anne ve baba adaylarının kromozomlarında zamanla bozulmalar olup bebeklerinde düşük olma riski artmaktadır. Genetik nedenler, hormonsal sorunlar, endometriuma bağlanış yerleri gibi nedenler düşük olmasına sebebiyet vermektedir. İlk 20 hafta düşük olarak adlandırılırken 21-40 arası ölü doğum olarak adlandırılmaktadır. Annenin bu süreçte kendisine dikkat etmesi sağlıklı beslenmeli, ağır eşya kaldırmaması  doktor kontrolü dışında hiçbir ilaç alınmaması gerekmektedir. Genetik olarak düşük olabileceği gibi annenin kendisine dikkat etmemesi ya da bilinçli davranmaması sonucunda düşük riskleri artmaktadır. Düşük birden fazla tekrarlansa bile kalıcı değildir fakat birden fazla tekrarlanması durumunda üreme sistemi ile ilgili bir problem olmuş olabilir bu da kalıcı bir sorun değildir iyi bir tedavi sonucunda tekrar hamile kalma imkanınız vardır.

DIŞ GEBELİK NEDİR ?

Halk arasında boş gebelik olarak da söylenilen dış gebelik oldukça tehlikeli ve hemen tedavi edilmesi gereken bir durumdur .Normal bir gebelikte döllenmiş yumurta rahim içi olan endometriyum tabakasına tutunarak orada gelişme başlar fakat endometriyumdan ve rahim içinden farklı bir yere tutunan döllenmiş yumurta dış gebelik olarak adlandırılır ve belirtilerini 5-14. Haftalarda göstermeye başlar.  Dış gebelik belirtileri normal hamilelik gibi olmakla beraber zaman geçtikçe karın ağrıları ve vajinal kanamalar olabilir. Erken teşhis konulup tedavi edilmezse hayati risk taşıyarak annenin sağlığını tehlikeye atabilir.

HAMİLELİKTE MİDE YANMASI NEDEN OLUR ?

Hamilelik belirtisi olarak sayabileceğimiz mide yanması hamilelik sürecinde oldukça görülen bir durumdur. Özellikle vücuttaki artan hormonların midenin çalışma mekanizmasını yavaşlatarak besinlerin emilimini geciktirmesi veya  bebeğin anne midesine yaptığı baskı nedeniyle mide yanması sorunu gerçekleşebilir. Bu sorunu yaşayan anne adaylarımız mümkün olduğunca asit içeren meyve gıdalardan uzak durmalıdır. Yanmayı hafifletmek için ılık süt ve lifli gıdalar tüketilebilir. Ağırlaşan mide yanması durumunda ise doktora baş vurulmadılır.

HAMİLELİKTE PSİKOLOJİİK DEĞİŞİMLER NELERDİR ?

Hamilelik sürecinde fiziksel olduğu gibi psikolojik olarak da çok fazla değişim gözlemlenmektedir. Özellikle bu dönemde depresyona giren kadınlar ani duygu değişim yaşamakta ve bazen ne yaptıklarının farkında olmamaktadırlar. Hamilelikle beraber artan aşırı hassas ve duygusal olmaları onlar için bazen olumsuz durum olabilir ve kendilerine veya bebeğe zarar verebilirler. Psikolojik sorunlarla beraber uykuda dengesizlik, iştahsızlık, kilo kaybı ,yorgunluk hissi ,huzursuzluk ve suçluluk duygusu gibi durumlar hamilelikte sıkça karşılaşan durumlardır ve bu konuda mutlaka desteğe ihtiyaç duyarlar bu destek gösterilmezse kendilerini daha değersiz hissederler ve bu anne-bebek sağlığını tehlikeye atar. Sadece doğum öncesi değil doğum sonrası da çok nadir görülen fakat tedavi edilmezse anne-bebek ölümüyle sonuçlanabilen ‘’ doğum sonrası psikoz ‘’ olarak adlandırdığımız sorun ortaya çıkabilir. Doğum sonrası psikoz hamileliği ilk yaşayanlar veya geçmişte ruhsal hastalığa sahip olan kadınlarda gözlenebilir. Bebeğe karşı ihmalkar ve kötü davranabilmekte sevinç duygusu yerine üzüntü utanç hırçınlık gibi duygular göstermektedirler. Bu sebeplerden dolayı doğum sonrası psikoz ciddiye alınmalı ve en kısa sürede tedavisi yapılmalıdır.

HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR? YAPTIRMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETİLMELİDİR?

  Hamilelik belirtileri gösterdiği andan itibaren hamilelik testi yaptırmanız gerekmektedir. En büyük belirti adetinizin gecikmesidir Adetiniz geciktikten 8-10 gün sonra testi yaptırmanızda fayda olacaktır. Testi yapmadan önce ilk olarak psikolojik olarak kendimizi hazırlamamız gerekir. Eğer olumsuz bir sonuç alırsanız bu durum sizin psikolojiniz açısından kötüye gidebilir bu yüzden test yaptırmadan önce kendinizi her iki sonuca da hazırlamanız gerekir. Hamilelik testine eczaneden kolayca ulaşabilir testinizi evde yapabilirsiniz. Hamilelik testi  sizin idrarınızdaki hamilelik hormonunu yani insan Koryonik Gonadotropin (hCG) hormonunu ölçer bu hormon hamile kadınlarda 5 mlU/ml’ den fazladır .Sizin yapacağınız bu test idrarınızdaki hCG miktarını ölçmektedir. Bunun için hamilelik testini idrarınızla temas halinde 5 saniye bekletip daha sonrasında kapağını kapatıp hCG miktarının ölçülmesi için 3 dakika bekledikten  sonra  hamilelik testinizi başarıyla tamamlamış olacaksınız. Bu test sonucunda eğer testte çift çizgi varsa hamile olduğunuzu gösterir .Tek çizgi  varsa hamile olmadığınız anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir