Kategoriler
Ekonomi Gündem

Domain Alıp Satmak

Domain Nedir?

Kelime anlamı olarak alan adı, yani bir web sayfasının internet ortamındaki adıdır. Örneğin gundemblog.com bir alan adıdır.

Bu yazıda domain alıp satarak para kazanma hakkında bilgiler vereceğim.Başlangıçtan net olarak belirtmeliyim ki bu bir yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir. Kendi kararlarınızla en iyi olanı düşüp uygulayacağınızdan eminim.

CarInsurance.com 49.7 Milyon dolar

Insurance.com 35.6 Milyon dolar

360.com 17 Milyon dolar

İnternet sektörünün gelişmesiyle birlikte onbinlerce yeni sektör ortaya çıktı. Bizim ele alacağımız domain ticareti aklınızı ve sermayenizi kullanarak büyük satışlar yapmanız mümkün.Bu konuda tabiki dikkat etmeniz gereken noktalar var

1-Markalara ait alan adları: Alınmamalı demiyorum ama tam olarak aslında etik değil. Avukat ve yasal süreçlerle karşılaşmanız mümkün gibi görünüyor. Ayrıca tescilli bir markaya ait bir domaini, yada uzantısını alırsanız bu domain size para getirmeyecektir. Örneğin; tesla.com yerine elektrikliarac.com gibi bir alan adı daha mantıklıdır. Umarım anlatabildim. Bunun gibi marka isminden ziyade farklı bir anlamı da çağrıştırıyorsa neden olmasın. Yine de tereddütte kaldığınız durumlar varsa mutlaka bir avukatla görüşmeniz her zaman için en iyi seçenektir.

2-Yüksek ücretlerden satın alıp yatırım yapmak: Tavsiye etmediğim farklı bir durum bu da. Sonuçta siz o işe değil domaine yatırım yapacaksanız, elinizde kalınca aynı paranın üstüne çok rahat satacağınızdan her zaman emin olmayabilirsiniz. Bu durumlarda kesinlikle 2 defa düşünmekte fayda var.

3- Aracısız satın almak- satmak: Bu konuda aracı bir havuz sisteminden faydalanmanızda yarar var. Çünkü alıcı ve satıcı arasında güven kaybı oluşmasını engelleyecektir.

Domain Alıp-Satmak Yasalmı?

Özellikle .com uzantılı domainler yatırım için daha çok kullanılmaktadır. Ve bu birebir farklı bir şirketi yada markayı çağrıştırmıyorsa ilk gelen alır mantığı vardır. Yani aldığınız alan adı, sizin kimlik bilgilerinizle yasal olarak sizin adınıza tahsis edilmektedir. Farklı bir kişinin sizin alan adınız üzerinde bir hükmü yoktur. Tabi satmadığınız sürece 🙂

Domain ticareti için aslında gerçekten geçmi? Bütün isimler alındı mı? Satış yaptıracak alan adlarını bulmakta zorlanırmıyım?

Her zaman için bir seçenek mutlaka vardır. Binlerce farklı sektör, binlerce farklı kültür ve şehir var. Yeni silinen alan adları var. Sadece araştırma yapıp biraz sermaye ayırıp işinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Uluslararası piyasalara açılmaya evinizde kahvenizi yudumlarken ulaşmak aslında mantıklı bir seçenek gibi.

Domain yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Uzunluk: Gereğinden fazla uzun alan adları, eğer gerçekten iyi bir anlam ifade etmiyorsa tercih edilirken düşünülmesi gerekir. Çünkü bir alan adına yüzlerce belki binlerce dolar ödeyecek birisi, sade bir alan adını tercih etmek isteyecektir.

Uzantı: .com deyip geçmek istiyorum.Çünkü farklı bir uzantı bile alan birisi, mutlaka .com alan adını da almak isteyecektir. Google’da indekslemesi kolay, tercih edilen bir uzantı her zaman daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Akılda kalıcılık: Alıcı açısından düşündüğünüzde müşterilerinde akılda kalıcı bir marka olarak isim sahibi olması daha mantıklıdır. Uzun, karmaşık, sektörü ifade etmeyen alan adları çok fazla tercih edilmeyecektir.

Fiyatı: Gerçekten bu domaine yatırım yapacak bir sektör varmı ? İnsanlar bunu gerçekten kullanacak mı, talep varmı gibi bazı sorulara yanıt aramalısınız. Piyasanın çok üstünde satışa çıkarırsanız, daha uygun ve farklı bir seçeneğe gitmek isteyecektir. Ne az, ne çok domainin popülerliğine göre bir alan adı fiyatı belirlemelisiniz.

Dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Süresi dolmuş bir alan adını satmaya çalışmayın. Yenileyin. Bu satışı hızlandıracaktır.

Alan adını aldığınızda ayralrda who is bilgilerini açın. Açın ki satın almak isteyen markalar size kolaylıkla ulaşabilsin.

İyi bir alan adı satın aldığınızda mutlaka bu sektördeki markalarla iletişime geçin. O sektöre ait facebook gruplarında bunu paylaşın. Bir şekilde bunun pazarlamasını da yapmanız iyi olacaktır.

Nasıl Başlayabilirim?

iyi bir alan adını almak kadar, mutlaka bunu satmak da önemlidir. Bu konuda kendinize bir marka oluşturmak isteyebilirsiniz. Uluslararası piyasalara uygun, akılda kalıcı bir kendinize domain alarak bu isimleri kendi alan adınıza satın alarak yönlendirebilirsiniz. Bunun için tüm sosyal medya hesapları alınmış, satın alarak hemen işlerinize başlayabileceğiniz bulduğum bir domaini tavsiye ediyorum. doludomain.com

Sözlerime son verirken,

İlerisini düşünmekte zorlandığınız bir alan adını almayın. Sektör araştırması yaparak en iyisini bulmaya çalışın, Yeni değerler yaratın ve iyi isimler bulmaya çalışın. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa mutlaka yorumlarda paylaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir