Kategoriler
Gündem

Çocuk İşçiler

Ülkemizde 2020 verilerine göre hala 2 milyona yakın çocuk işçisi çalıştırılmaktadır. Her yıl binlerce çocuk liseye gitmeyip ortaokulda okulunu bırakıp tarım hayvancılık veya sanayi gibi sektörlerde çalışmakta veya çalıştırılmaktadır. Yetişkinlerin dahi zorlandıkları bazı sektörlerde çalıştırılmaya zorlanan bu çocuk işçilerin mutlaka unutulmaması gereklidir. Unutmayalım ki üretici bir ülke olmak için ilk olarak gerekli eğitimimizi tamamlamalıyız. Çocuklar işçi değil onlar geleceğin yatırımlarıdır. Özellikle doğu ve kırsal alanlarda zorla amele sınıfı olarak nitelendirdiğimiz işlerde çocuklar aile baskısıyla çalışmakta ve okula gidip eğitim görmek istediklerini söyleseler bile aileleri pek kulak asmamaktadır. Bu konuda ülkece görevlerimiz çok fazla olup bu aileleri yavaş yavaş toplumdan asimile etmek zorundayız.

Yarınların umudu olan çocuklarımız bu yaşta hayatın zorluğunu değil yaşamanın güzelliğini görmelidirler. Gerek anne gerekse babalar bu konuda daha duyarlı ve işlerini bir kenara bırakıp çocuklarına gerekli eğitimi tahsil etmek zorundadırlar. Özellikle tarım alanında daha fazla olan çocuk işçilere daha o yaşlardan okul ve gerekli eğitim hayatlarından eksiliyor ve hayatları boyunca istemedikleri bir yaşam sürüyorlar.

Her ne olursa olsun ülkemizde bir tek çocuk dahi bir işte çalışmamalı çalıştıran kurum veya kuruşlara gerekli yaptırımlar uygulanmalı, çocuklara gerekli destekler sağlanmalıdır.

Eğer sizin de bu yazılanlara eklemek istedikleriniz varsa aşağıda yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir