Kategoriler
Gündem Sektörel

2020’de En Çok Etkilenen Meslekler

Pandemi ilan edilmesine sebep olan Covid-19 salgını, çoğu sektörü alanında olumsuz etkilemiştir. Tüm dünyada hayat durma noktasına geldi ve herkes evden çalışmaya ya da çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Birçok meslek bu şekilde mağduriyete uğradı ve çoğu iş yerleri kapatılmak zorunda kaldı. Normalleşme sürecine yeni yeni başlanılan zaman diliminde korona virüs salgınından en çok etkilenen meslekler ve sektörler neler oldu?

İngiltere’de yapılan Ulusal İstatistik Bürosu tarafınca yayımlanan rapora göre, Covid-19 sebebi ile ölen 20 yaş ile 64 yaş arasındaki iş gücünün üçte ikisini erkekler oluşturmaktadır. Belirlenen grafiğe göre Korona virüs salgınından dolayı en çok olumlu veya olumsuz etkilenen meslekler ve sektörler şunlardır;

Sinema Sektörü ve Turizm

Sokağa çıkma yasakları ve kapatılan sinema salonları, sektörde olumsuz yönde çöküşe neden olmuştur. Turizm açısından ülkeye giriş çıkış yasakları, hafta sonu yasakları gibi etmenler, sektörün çalışanlarını bir süreliğine durdurmuştu. Konaklama ve turizm hizmetlerinde insanlar sosyal mesafe kurallarının beraberinde sektörü alt etmek zorunda kaldı.

Sağlık

Karantina döneminde en çok yorulan ve en çok beklentimizin olduğu sektörlerden bir tanesi de sağlık sektörüydü. Sağlık sektöründe yer alan her meslek grubu karantinada olduğu gibi sonrasında da yükseliş sürdürmeye devam ediyor.

İlaç ve Eczacılık

Sağlık sektörünün içinde barınan ilaç ve eczacılık hizmetleri de destek sağlayan ve en önemli rolü üstelenen bir meslek grubudur. İlaç ve eczacılık endüstrisinde gelişecek olan çalışmalar gün geçtikçe daha da yoğunluk göstermektedir.

Film ve Dizi Sektörü

TV programları oldukça rekor kıran reytinglere imza attılar. Bizler de evde oturup yapacak bir şey bulamadığımızda televizyona sarıldık. İnternetten video içerik yayınlanması da ciddi kazanımlar elde etmelerini sağladı. Video içerik üreticileri ve sosyal medya fenomenleri bu zaman diliminde büyük bir iş ortaklıkları elde ederek ilerleme kaydetti.

Gıda Sektörü

Karantina öncesinde, karantina döneminde ve sonrasında da asla tükenmeyecek olan ve daima ihtiyaç duyulan tek sektör gıda sektörü ve içinde barındırdığı meslek gruplarıdır. Sokağa çıkma yasakları olsa dahi market ve bakkallar, belirli saatler içerisinde kapatılmadı. Özellikle de tedarik konusunda problemlerin yaşandığı dönemlerde ürün fiyatlamalarında ani değişikliklerin olduğunu da göz önünde bulundurursak, karşılaştığımız tedirginlik bu sektörün önemini bizlere bir kez daha hatırlattı.

Havayolu

Yüksek maliyetlere sahip olan havayolu şirketleri, sosyal mesafe ve ülke sınırlarının kapatılması, seyahat yasağı gibi etkenlerden dolayı sektörü ve uçak yapım şirketlerini olumsuz yönde etkilemiştir.

Kafe ve Restoran İşletmeciliği

Kafe ve restoranlar 60 gündür kapalı bir durumda. Karantina sonrasında da insanların sosyal mesafe kuralları gereği tercih etmesi konusunda talep göstermeyecekleri uzmanların yaptığı çıkarımlar arasında yer alıyor.

Taksicilik

Yine şüphesiz en çok etkilenen mesleklerden birisi. Nasıl olsa kazanıyorlar diye düşünebilirsiniz. Ama durum şu ki; hergün müşteri bulmak için harcanan yakıt, sabahdan gece yarısına harcanan zaman gibi giderleri var. Bununla birlikte sokağa çıkma yasakları, insanların yakın temas haline girmek istememeleri sebebiyle yine en çok etkilenen mesleklerden birisi.

Otomotiv

Sokağa çıkma yasaklarının beraberinde araçlara duyulan ihtiyaçlar da ortadan kalkmış durumdadır. Diğer yandan düşünülecek olunursa, toplu taşıma kullanmak yerine kişisel araç kullanımı daha güvenli görünüyor ancak lüks tüketim sınıfına giren araçların üretim aşamaları durdurulmuş haldedir.

Tüm bunlara ek mutlaka daha önemli meslekler de bulunmaktadır. Eklemek istediklerinizi sizde yorumlarda bize belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir